EATON GEB7100AFM G Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, Ge, Adjustable Thermal | BH9TXA
EATON GEB7100AFM Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, Type Ge, 4-Pole, 100A, 480 Vac
Item: BH9TXAModel: GEB7100AFM
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Frame EG
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 25 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 415/480V AC
Length 2.99"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Voltage 480V AC
Width 4"