EATON EMR-4000-2A1EA0 Motor Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 8 Inputs, 5 Outputs
Get it by Tuesday, Apr 14
€20,226.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Analog Inputs | 0 |
| Analog Outputs | 4 |
| Application | Motor |
| Digital Inputs | 8 |
| Digital Outputs | 5 |
| Height | 8.7" |
| I/o Options | URTD Interface IRIG-B Sensitive Ground Input |
| Length | 8.06" |
| Phase Amps | 5A, 1A |
| Profibus-dp | Over D-Sub/RS-485 |
| Sensing Inputs | Power Protection and Metering Voltage Protection and Metering Current Protection and Metering |
| Type | Motor Relay |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 9 18/25" |
| Zone Selective Interlocking | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.17 |
| Ship height (cm) | 22.1 |
| Ship length (cm) | 20.47 |
| Ship width (cm) | 24.69 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
| EMR-3000-2A0BA0 | 8.62" | Motor Relay | €13,089.06 | |
| EMR-3000-2A0BA1 | 8.62" | Motor Relay | €12,806.01 | |
| EMR-3000-2A0BB0 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
| EMR-3000-2A0BB1 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
| EMR-3000-2A0CA0 | 8.62" | Motor Relay | €13,891.94 | |
| EMR-3000-2A0CA1 | 8.62" | Motor Relay | €15,009.35 | |
| EMR-3000-2A0EB1 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
Explore Products
- ZSI-FOSTER SM4030B Stacking Assembly, 30mm Size
- OSG 1400113801 Thread Forming Tap, #6-40 Thread Size, 3/8 Inch Thread Lg, Black Oxide, H10, Plug
- BREEZE HOSE CLAMPS TB 425
- TITAN FASTENERS KNA05032
- LASCO 437249 Reducer Bushing 2 x 1 In Spigot x Slip
- HOFFMAN LEDD2S35 26085 LED Light Kit, 1.34 x 1.26 x 13.82 Inch Size, 20-60 VDC, Screw Mount, Plastic
- SMC VALVES P391050-5 Seal Kit
- DAYTON 467L64 Bench Grinder, 10 Inch Max. Wheel Dia., 36/120 Grinding Wheel Grit
Explore More
- KEYSHAFT
- Progressive Cavity Pumps
- Band Saw Blades
- Gas Cylinder Regulators
- Strut Channel
- Smoke Machines
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- CAIMAN Heatrac Insulated Combo Cuff Winter Work Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbow, Press X FNPT
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 67 x 25 mm Size
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- APPROVED VENDOR Tailpiece 20 Gauge Pipe 1 1/2 inch
- TENNSCO Particle Board Decking
- EATON 10250T Series Retaining Nuts
- ALL MATERIAL HANDLING CAX SF Series Eye Sling Hooks with Forged Latch Grade 100
- VESTIL VCW Series Column Wraps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EMR-4000-2A1EA0 Motor Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 8 Inputs, 5 Outputs
€20,226.78 /unit

