EATON EGS7100FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 100A, 600Y/347 Vac, Line/Load, 50/60 Hz
Item: BH9CKJModel: EGS7100FFG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 85 kAIC at 240V AC, 22 kAIC at 600Y/347V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Voltage 347/600V AC
Width 4"