EATON EGS3160FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 160A, 600Y/347VAC, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BH9CEWModel: EGS3160FFG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Features Not UL Rated
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 3"
Interrupt Rating 85 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 600Y/347V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Voltage 347/600V AC
Width 3"