EATON EGH7100FFGV Molded Case Circuit Breaker, Fixed Thermal And Magnetic Trips, 4-Pole, 100A, 600Y/347 Vac
Get it by Thursday, May 21
€3,245.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 100A |
| Calibration | 50A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 5 1/2" |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600Y/347V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC |
| Length | 2.99" |
| Mfr. Series | Series G |
| Number Of Poles | 4 |
| Protection Type | 100% Protected Neutral Pole |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Fixed Thermal, Fixed Magnetic |
| Voltage | 347/600V AC |
| Width | 4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.8 |
| Ship height (cm) | 13.97 |
| Ship length (cm) | 7.59 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- TITAN FASTENERS AUWWS1242G
- MAIN FILTER INC. MF0318670 0060R010BNHC2 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.05 Inch Height
- PEER CHAIN 34513 Roller Chain, 10 Feet Length, Stainless Steel
- GRAINGER 851618-20-PK50 Hex Drive Threaded Insert, 51/64 In Insert Lg., Not Gr., Zn Alloy, Pln, 9/16 In Insert Dia., 0.438 In Max. Hole Dia., Flush Flange
- RULAND MANUFACTURING CL-13-SS 13/16 Inch One-Piece Shaft Collar, 303 SS, Clamp Style, 1 5/8 Inch OD, 0.500 Inch Wd.
- OSG 8623045 Extra Long Drill Bit, 4.50 mm Drill Bit, 82 mm Flute Length, 4.50 mm Shank Dia.
- STEINER INDUSTRIES 1040-S Welding Jacket, 30 Inch, S, Weldlite Orange 9 Oz, FR Cotton
- SMC VALVES AF40-N04-8Z-X480 Filter, 1/2 Inch N Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Crimping Tool System
- Water Rescue Equipment
- AC Power Supplies
- Stair Units
- Vibration Sensors
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- FABENCO R Series Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- KRYTOX GPL 107 Series General Purpose Oil
- JOHN GUEST Union Connectors, Polypropylene White
- CHICAGO FAUCETS Cartridges
- DOLPHIN COMPONENTS CORP Cable Clip
- PASS AND SEYMOUR Audible Alarm Self Test GFCI Receptacles, Hospital Grade
- TB WOODS 5 mm Pitch Round Tooth Timing Synchronous Belts
- GROVE GEAR EL Series, HMQ-H1 Style, 813 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EGH7100FFGV Molded Case Circuit Breaker, Fixed Thermal And Magnetic Trips, 4-Pole, 100A, 600Y/347 Vac
€3,245.92 /unit
