EATON EGE4125AFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 125A, 600Y/347 Vac
Item: BH9AMQModel: EGE4125AFG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600Y/347V AC, 25 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 240V AC
Length 6 1/2"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes Not Ul Listed
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Adjustable Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 5"