EATON EGB3160AFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, Complete Breaker | BJ4CAV
EATON EGB3160AFG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 160A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4CAVModel: EGB3160AFG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 3"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes Not Ul Listed
Number Of Poles 3
Trip Type Adjustable Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 3"