EATON EGB3100FFGV Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 100A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4BZVModel: EGB3100FFGV
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Calibration 50A
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 3"