EATON EGB3100FFGA1 Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 100A, 600Y/347 Vac, 1A-1B With Right Pigtail
Item: BJ4BZQModel: EGB3100FFGA1
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Auxiliary Switch 1A-1B With Right Pigtail
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 3"