EATON E65-SMSD200-HDD Cylindrical Photoelectric Sensor, 10 to 30 VDC, NPN/PNP, 4-Pin Micro Connector, Diffuse
Item: BJ3EGCModel: E65-SMSD200-HDDCross Ref: 2XDR6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cable Sheath Material PVC
Connection M12
Contact Configuration NPN And PNP Open Collector
Contact Rating 100 MA at 10-30V DC
Dc Supply Voltage Rating 10-30V DC
Display Qty 1
Electrical Connection M12
Electrical Installation Type Direct Connector
Emitted Sensor Light Red Light
Enclosure Lens Material Polycarbonate
Enclosure Material Cycoloy
Features Auto Reset Short Circuit
Height 1.47"
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP68, IP69K
Led Indicator Output, Red Power, Green Targetlock, Orange
Length 1.29"
Load Current - Maximum 100 mA
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 100 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
No. Of Pins 4
Operating Mode Diffuse Reflective
Operating Temperature - Min -13°F
Output Circuit NPN, PNP
Output Circuit Type NPN And PNP
Overall Depth 33 mm
Overall Diameter 18 mm
Overall Height 37 mm
Overall Width 55 mm
Product Name Eaton E65 SM Compact Photoelectric Sensor
Product Type Photoelectric Sensor
Protection Type Auto Reset Short Circuit
Response Time 1 ms
Sensing Distance - Max. 200 mm
Sensing Distance - Minimum 5 mm
Sensing Method Diffuse
Sensor Body Style Rectangular
Sensor Diameter 18 mm
Sensor Face Orientation Right Angle
Sensor Switching Mode Dark On
Sensor Type Diffuse Reflective
Series E65 SM Series
Supply Voltage 10-30V DC
Supply Voltage Type Dc Only
Switch Type Photoelectric
Switching Frequency 500 Hz
Width 2.17"