EATON E65-SMSD200-GL Cylindrical Photoelectric Sensor, 18 to 264 VAC/18 to 50 VDC, 2m Cable, Diffuse, Light On
Item: BJ3EFXModel: E65-SMSD200-GLCross Ref: 2XDR3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Ac Supply Voltage Rating 18-264V AC
Body Material Resin
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration AC, L1 Switched DC, NPN Open Collector
Contact Rating 200 MA DC NPN / 200 MA AC 3 - Wire
Cord Length 79.2 ft.
Dc Supply Voltage Rating 18-50V DC
Display Qty 1
Electrical Connection Bare Wire
Electrical Installation Type Prewired Cable
Emitted Sensor Light Red Light
Enclosure Lens Material Polycarbonate
Enclosure Material Cycoloy
Features Overload Protection, Reverse Polarity Protection, Short Circuit Protection
Height 1.29"
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 18-264V AC/18-50V DC
Ip Rating IP68, IP69K
Led Indicator Output Status, Red Marginal Gain, Orange Power On, Green
Length 2.17"
Load Current - Maximum 200 mA
Max. Ac Amps 200 mA
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 200 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Operating Mode Diffuse Reflective
Operating Temperature - Min -13°F
Output Circuit NPN
Output Circuit Type NPN
Overall Depth 55 mm
Overall Diameter 18 mm
Overall Height 33 mm
Overall Width 41 mm
Product Name Eaton E65 SM Compact Photoelectric Sensor
Product Type Photoelectric Sensor
Response Time 16 ms
Sensing Distance - Max. 200 mm
Sensing Distance - Minimum 5 mm
Sensing Method Diffuse
Sensor Body Style Rectangular
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 18 mm