EATON E65-SMSD200-GD Cylindrical Photoelectric Sensor, 18 to 264 VAC/18 to 50 VDC, NPN, 2m Cable, Diffuse
Item: BJ3EFRModel: E65-SMSD200-GDCross Ref: 2XDR1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration DC, NPN Open Collector AC, L1 Switched
Contact Rating 200 MA DC NPN / 200 MA AC 3 - Wire
Cord Length 79.2 ft.
Enclosure Lens Material Polycarbonate
Enclosure Material Cycoloy
Height 1.29"
Input Voltage 18-264V AC/18-50V DC
Ip Rating IP68, IP69K
Led Indicator Marginal Gain, Orange Output Status, Red Power On, Green
Length 2.17"
Max. Ac Amps 200 mA
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 200 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Operating Mode Diffuse Reflective
Operating Temperature - Min -13°F
Product Name Eaton E65 SM Compact Photoelectric Sensor
Sensor Type Diffuse Reflective
Switch Type Photoelectric
Width 1.63"