EATON E65-SMSD200-GLD Cylindrical Photoelectric Sensor, 18 to 264 VAC/18 to 50 VDC, NPN, 4-Pin Micro Connector
Item: BJ3EFZModel: E65-SMSD200-GLDCross Ref: 2XDR4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Ac Supply Voltage Rating 18-264V AC
Body Material Resin
Cable Sheath Material PVC
Connection 4-pin Dual Key Micro Connector
Contact Configuration DC, NPN Open Collector AC, L1 Switched
Contact Rating 200 MA DC NPN / 200 MA AC 3 - Wire
Dc Supply Voltage Rating 18-50V DC
Display Qty 1
Electrical Connection Dual Key Micro Connector
Electrical Installation Type Direct Connector
Emitted Sensor Light Red Light
Enclosure Lens Material Polycarbonate
Enclosure Material Cycoloy
Features Overload Protection, Reverse Polarity Protection, Short Circuit Protection
Height 1.29"
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 18-264V AC/18-50V DC
Ip Rating IP68, IP69K
Led Indicator Marginal Gain, Orange Output Status, Red Power On, Green
Length 2.17"
Load Current - Maximum 200 mA
Max. Ac Amps 200 mA
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 200 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Number Of Pins 4
Operating Mode Diffuse Reflective
Operating Temperature - Min -13°F
Output Circuit NPN
Output Circuit Type NPN
Overall Depth 55 mm
Overall Diameter 18 mm
Overall Height 33 mm
Overall Width 38 mm
Product Name Eaton E65 SM Compact Photoelectric Sensor
Product Type Photoelectric Sensor
Response Time 16 ms
Sensing Distance - Max. 200 mm
Sensing Distance - Minimum 5 mm
Sensing Method Diffuse
Sensor Body Style Rectangular
Sensor Diameter 18 mm