EATON E2LEM3600WU66 Molded Case Circuit Breaker, Type E2Lem, 3-Pole, 600A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc, 500-2500A
Item: BJ2TZGModel: E2LEM3600WU66
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Frame L
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 22 kAIC at 250V DC, 10 kAIC at 1000Y/577V AC, 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 10 3/4"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-2500A
Trip Type Electronic LSI
Type E2 Mining
Undervoltage Release 120V AC