EATON E2LEM3400MWU66 Molded Case Circuit Breaker, Type E2Lem, 500-2500A, 3-Pole, 400A, 1000Y/577 Vac
Item: BJ2TYMModel: E2LEM3400MWU66
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Frame L
Height 10 3/4"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 250V DC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 1000Y/577V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-2500A
Trip Type Interchangeable Magnetic Only
Type E2 Mining
Undervoltage Release 120V AC