EATON E2LEM3400MWU17 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, E2Lem | BJ2TYY
EATON E2LEM3400MWU17 Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, Type E2Lem, 500-2500A, 400A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TYYModel: E2LEM3400MWU17
In Stock
Amperage Rating
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2LEM
Class Mining
Frame L
Height 10 3/4"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 22 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 1000Y/577V AC
Length 4.06"