EATON E2KE3225M2WU66 C, K-Frame Mining Breaker, 65 Kaic At 240V, 35 Kaic At 480V, 25 Kaic At 600V | BJ2TLH
EATON E2KE3225M2WU66 Mining Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 225A, 10/25 kA Interrupt, 3P
Item: BJ2TLHModel: E2KE3225M2WU66
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 10 kAIC at 250V DC, 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-2500A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC