EATON E2KE3150WU66 Molded Case Circuit Breaker, Type E2Ke, Complete Breaker, 50-800A, 3-Pole, 150A
Item: BJ2TKYModel: E2KE3150WU66
In Stock
Amperage Rating
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 150A
Frame K
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 50-800A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC