EATON E2FM100RMA02 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, E2Fm | BJ2TAC
EATON E2FM100RMA02 Molded Case Circuit Breaker, Type E2Fm, 100A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc, 3-Pole
Item: BJ2TACModel: E2FM100RMA02
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Auxiliary Switch 1A-1B Rear With Left Pigtail
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2FM
Class Mining
Frame F
Height 6"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 10 kAIC at 1000Y/577V AC, 25 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 3.38"