EATON CH24L3225D Ch Main Lug Loadcenter, St And ard, Main Lug Only, 225 A, D, Copper, Nema 1, Metallic, Top/Bottom | BJ8HWJ
EATON CH24L3225D Three-Phase Standard Main Lug Load Center, 208Y/120 VAC, 225A, 24P
Item: BJ8HWJModel: CH24L3225D
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 225A
Bus Material Copper
Enclosure Material Metallic
Feed Type Top/Bottom
Height 3 22/25"
Interrupt Rating 35 kAIC
Length 29.13"
Notes Furnished With Hub Closure Plates.
Number Of Circuits 24
Number Of Spaces 24
Number Of Wires 4
Special Features Standard
Type Main Lug Only
Width 14.31"
Wire Size #4 AWG to 300 kcmil