EATON TT120SLGNM Ch Main Lug Loadcenter, Includes Gb4Nm Ground Bar And Gfcb240 Circuit Breaker | BH7TJX
EATON TT120SLGNM Insulated/Bondable Main Lug Load Center, 120/240 VAC, 40A, 10 kA Interrupt
Item: BH7TJXModel: TT120SLGNM
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 40A
Bus Material Aluminum
Height 3 1/2"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 10"
Mounting Surface
Notes This Device Has No Main Lugs. A Type BR Or BD Breaker Is Required To Be Backfed To Supply Power To Branch Breakers. This Device Is Single-Phase 120V AC Only. With The Use Of Three Type BR Breakers, There Are Two Branch Circuits Available.