EATON CC3175SR24AL1 Type Cc Molded Case Circuit Breaker | BJ8FWB
EATON CC3175SR24AL1 Molded Case Circuit Breaker, Type Cc, 3-Pole, 175A, 240V, 10 Kaic, 24 Vdc Shunt Trip
Item: BJ8FWBModel: CC3175SR24AL1
In Stock
Amperage Rating
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Features 24V Shunt Trip, 1 No 1 Nc Auxiliary Contact
For Use With Type ECC Unit Enclosures
Height 1"
Interrupt Rating 10 kAIC
Main Circuit Breaker CC
Notes For Use In Type ECC Unit Enclosures
Number Of Poles 3
Type Accessory
Width 3"