EATON CC3100SR01AL2 Type Cc Molded Case Circuit Breaker | BJ8FVA
EATON CC3100SR01AL2 Molded Case Circuit Breaker, Type Cc, 3-Pole, 100A, 240V, 10 Kaic, 120V Shunt Trip
Item: BJ8FVAModel: CC3100SR01AL2
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Features 120V Shunt Trip, 2 No 2 Nc Auxiliary Contact
For Use With Type ECC Unit Enclosures
Height 1"
Interrupt Rating 10 kAIC
Main Circuit Breaker CC
Notes For Use In Type ECC Unit Enclosures
Number Of Poles 3
Type Accessory
Voltage 240V
Width 3"
Wire Size #4 AWG to 4/0 AWG