EATON C25DNC325A Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Quick, Pressure Plate, 48 Vdc | BJ7YFB
EATON C25DNC325A Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Pressure Plate, 48 Vdc, 3-Pole, Non-Reversing
Item: BJ7YFBModel: C25DNC325A
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Auxiliary Contacts Pressure Plate
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Options 20 Pc./pkg., Global Listed
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A