EATON C25DGB325BC Definite Purpose Contactor, Quick, 30A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Nema Type 1 Enclosed | BJ7XDF
EATON C25DGB325BC Definite Purpose Contactor, 30A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 3-Pole, Binding Head Screw
Item: BJ7XDFModel: C25DGB325BC
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Connection Quick
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Poles 2, 3
Product Height 6 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 4.1"