GRAINGER BULK-RS-H60-630 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CEG 56AJ12
GRAINGER BULK-RS-H60-630 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CEGModel: BULK-RS-H60-630Cross Ref: 56AJ12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 607
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"