EATON C25DGA330A Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Nema Type 1 Enclosed | BJ7XDE
EATON C25DGA330A Definite Purpose Contactor, 25A, 208-240 Vac, 3-Pole, Binding Head Screw, Non-Reversing
Item: BJ7XDEModel: C25DGA330A
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Range 15-50A
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 30A
Length 3 1/2"
Model Contactor
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Poles 2, 3
Product Height 6 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 4.1"