EATON BR1224NC125 Loadcenter, Convertible Main, No Feed-Thru Lugs, Breqs125 Hold-Down Screw, 125A | BJ7RHY
EATON BR1224NC125 One-Phase Convertible Main Load Center, 120/240 VAC, 125A, 24P, 10 kA Interrupt
Item: BJ7RHYModel: BR1224NC125
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Load Center
Amps Rating 125A
Box Size B2
Bus Material Copper
Cover Cover Included
Enclosure Material Metallic
Height 18 3/4"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 5.19"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Circuits 24
Number Of Spaces 12
Number Of Wires 3
Phase 1
Special Features No Feed-Thru Lugs, Includes Breqs125 Hold-Down Screw
Type Convertible Main
Used With Type Br 1-Inch Breakers
Voltage Rating 120/240V
Width 14.31"