EATON 3BR1224NC125 Convertible Main Load Center, 208Y/120 VAC, 240 VAC, 125A, 24P, 3 Phase
Item: BJ6NBVModel: 3BR1224NC125
Item Load Center
Amps Rating 125A
Box Size C1
Bus Material Copper
Cover Cover Included
Enclosure Material Metallic
Height 21"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 22/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Circuits 24
Number Of Spaces 12
Number Of Wires 4
Phase 3
Special Features No Feed-Thru Lugs, Includes Breqs125 Hold-Down Screw
Type Convertible Main
Used With Type Br 1-Inch Breakers
Voltage Rating 120/208/240V
Width 14.31"