EATON B29SNE30AA3EP05 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Metal Mounting Plate, 30 A, 110/120 V, 0.1-0.5 A
Item: BJ7NVPModel: B29SNE30AA3EP05
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.1-0.5A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"