EATON B29SNC15TA3E002 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Metal Mounting Plate, 15 A, 24 V, 0.4-2 A
Item: BJ7NTLModel: B29SNC15TA3E002
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 15A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"