EATON B29SGE30TX3EP05 Non-Reversing Starter, Separate Ctrl, Lugs W/O Quick Connect Terms, 30 A, 24 V, 0.1-0.5 A
Item: BJ7NPRModel: B29SGE30TX3EP05
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.1-0.5A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"