EATON B29SGC30BA3E045 Definite Purpose Starter, 1-Phase, 30A, Non-Reversing, 208/240 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7NMPModel: B29SGC30BA3E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"