EATON B29SGC25BX3E005 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 25A, 208/240 V Coil, 1-5A Overload
Get it by Monday, Apr 13
€1,732.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 25A |
| Coil Voltage | 208/240V AC |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Inductive Full Load | 25A |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 1-5A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Pressure Plate Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 208-240V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- QA1 MCML5S Male Stud Rod End Left-hand 13mm
- FABORY U39100.025.0300 Spring Pin, 1/4 In Nominal Dia., Steel, 0.258 In To 0.264 In Actual Dia. Rng, 3 In Lg., Pln
- ZOELLER 12027
- NIBCO CN04700 6218 Flush Socket Reducer Bushing, Spg x S, 3 x 2 Inch Size, Polypropylene, Natural
- WRIGHT TOOL 31168 Combination Wrench, Heavy Duty, Flat Stem, 12 Point, 2-1/8 Inch Size
- QORPAK VC21186-122 Closure 11mm Aluminium Yellow
- COOPER B-LINE B632-42ZN Straight Tubing Brace, Two Holes, 1.75 x 42 x 1.62 Inch Size, Steel
- SMC VALVES AR20K-02BE Regulator, 1/4 Inch Modular
Explore More
- KEYSHAFT
- Central Equipment Accessories
- Wire Rope Swage Clevis Fittings
- Pneumatic Lubricators
- Pocket Air Filters
- Actuator Accessories
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Alike
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- ANVIL AS560EH Series Channel With Elongated Holes
- DWYER INSTRUMENTS TID Series Temperature/Process Indicators
- ANVIL Medium Welded Steel Brackets
- SPEARS VALVES PVC Wafer Butterfly Valves, Gear Operator, FKM
- KRYTOX GPL 222 Series Anti Corrosion Grease
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Patch Cord, Cat5E, PS5E, Shielded, Copper
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29SGC25BX3E005 Definite Purpose Starter, 1-Phase, Non-Reversing, 25A, 208/240 V Coil, 1-5A Overload
€1,732.31 /unit


