EATON B29CRE30TA3E032 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7NFV
EATON B29CRE30TA3E032 Definite Purpose Starter, 1No Pressure Plate, 1-Phase, Non-Reversing, 30A, 24 V Coil
Item: BJ7NFVModel: B29CRE30TA3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Voltage Rating 24V
Width 5.63"