EATON B29CNC30BX3E045 Definite Purpose 1-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7MYE
EATON B29CNC30BX3E045 Non-Reversing Starter, Common Ctrl, Metal Mounting Plate, 30 A, 208/240 V, 9-45 A
Item: BJ7MYEModel: B29CNC30BX3E045
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"