EATON B29CGC30TA3E032 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 30 A, 24 V, 24-32 A
Item: BJ7MPVModel: B29CGC30TA3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"