EATON B29CGC25AX3E032 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 25 A, 110/120 V, 24-32 A
Get it by Friday, Apr 10
€1,732.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 25A |
| Coil Voltage | 110-120V AC |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 10.17" |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Olr Model Designation | Std. C396 OLR |
| Overload Range | 24-32A |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Pressure Plate Without Quick Connect Terms |
| Type | Non-reversing W/ C396 |
| Voltage Rating | 110-120V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.16 |
| Ship height (cm) | 25.83 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- GORILLA MILL CEM732F4 71413 Carbide End Mill 2-1/2 Inch
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBTI0412SWBK
- REGAL 050968AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, 5/8 Inch Dia., 3-3/4 Inch Length, 4 Flutes
- LEONARD VALVE TM-2020B-LF-DT-RF Mixing Valve Lead Free Bronze 145 Gpm
- KERN AND SOHN ALJ 160-4A Analytical Balance, 160g Max. Weighing, 0.0001g Readability
- EATON E50KL355 Switch Operator, 1-1/2 Inch Length, Metal Roller, Stainless Steel Arm
- WINTERS INSTRUMENTS PETW217LF Water Test Gauge 2.5 inch 0 to 300 psi
- INSIZE 4790-1000 Precision Steel Square, 3 29/32 Inch x 2 13/16 Inch Outside Dimensions
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain and Drip Pans
- Pegboards
- Eyewear Dispensers
- Metal Scoops
- Epoxy
- DWYER INSTRUMENTS MAFS Series Metal Averaging Flow Sensors
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- TRITAN SAP Series Pillow Block Bearings
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- DIXON DQC V-Series Dust Caps
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series Standard Duty, Split Rod, Single Eye Support Grips
- EATON Pushbutton Legend Plates
- NIBCO PCPXA-FP-600A-LF Series Ball Valves, Lead-Free, Full Port, Press x Cold Expansion PEX Ends, 250 PSI
- AIRSPADE 2000 Arbor Series Pneumatic Soil Excavation Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B29CGC25AX3E032 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 25 A, 110/120 V, 24-32 A
€1,732.31 /unit


