EATON B27SRE45B024 Definite Purpose Starter, 575 V, 45 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7MKC
EATON B27SRE45B024 Definite Purpose Starter, 575 V, 45A, 50/60 Hz, 1P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7MKCModel: B27SRE45B024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 45A
Coil Voltage 208-240V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"