EATON B27SRE40A040 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7MJN
EATON B27SRE40A040 Definite Purpose Starter, 575 V, 40A, 50/60 Hz, 1P, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7MJNModel: B27SRE40A040
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 24-40 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"