EATON B27SGE40T024 Non-Reversing Starter, 40 A, 24 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, Nema 1, 40 A Ifl, 16-24 FLA
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,924.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 40A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 13.27" |
| Length | 6.67" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Overload Range | 16-24A |
| Overload Relay | 16-24 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.77 |
| Ship height (cm) | 33.71 |
| Ship length (cm) | 16.94 |
| Ship width (cm) | 19.41 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- SIOUX CHIEF 881-01-3 Plug Replacement Tool, 3 in Pipe, Domestic
- PEER CHAIN 43717 Sprocket, 1-3/16 Inch Size, Finished Bore, Hardened Teeth, Black Oxide
- DORIAN DST BI10 10 6.25-STUCL2-D-I
- L9 440178 452F79 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 1 In Lg., Gr. 9, Yellow Zn Plated
- ADAPT-ALL 5007S-25-12C Straight Adapter, Male S25 DIN Tube x Male 0.75 NPT, Carbon Steel, Heavy Duty
- MAIN FILTER INC. MF0613141 Hydraulic Filter, Glass/Water Removal, 25 Micron Rating, Buna Seal, 9.29 Inch Height
- ZSI-FOSTER 3L57 ZSI 3L57
- SMC VALVES KQ2VT01-34NS Elbow, 1/8 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit Voltage Markers
- Disc Springs
- Fiberglass Rod Stock
- Metal Assortments
- KRYTOX FPG 028 Series Type IV Aerospace Grease
- COTTERMAN Welded Steel Dock Ladders
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- MITEE-BITE PRODUCTS INC Locating Rail
- EATON 9000X Series Power Module Units
- ALLEGRO SAFETY Welding PAPR Assemblies
- STARRETT 99902 Series Intenss PRO Bi-Metal Band Saw Blades
- ONDRIVES US Lph Series Linear Shaft Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27SGE40T024 Non-Reversing Starter, 40 A, 24 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, Nema 1, 40 A Ifl, 16-24 FLA
€1,924.56 /unit



