EATON B27SGE40B016 Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 10-16 Fla | BJ7LYY
EATON B27SGE40B016 Non-Reversing Starter, 40 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl, 10-16 FLA
Item: BJ7LYYModel: B27SGE40B016
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"