EATON B27SGE40A024 Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7LYX
EATON B27SGE40A024 Non-Reversing Starter, 40 A, 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl, 16-24 FLA
Item: BJ7LYXModel: B27SGE40A024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"