EATON B27SGE40A016 Non-Reversing Starter, 40 A, 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl, 10-16 FLA
Get it by Friday, Apr 10
€1,924.56 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 40A |
| Coil Voltage | 110-120V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 13.27" |
| Length | 6.67" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Overload Range | 10-16A |
| Overload Relay | 10-16 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.77 |
| Ship height (cm) | 33.71 |
| Ship length (cm) | 16.94 |
| Ship width (cm) | 19.41 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS BKDSB2G
- WIHA TOOLS 41596 WIHA 41596
- MICRO 100 BB-180900G Boring Bar, 0.18 Inch Head Width, 0.9 Inch Max. Bore Depth, 0.006 Inch Radius, TiN Coat
- CLEVELAND C60110 Ball End Mill, 4 Flutes, 0.25 Inch Milling Dia, 2.5 Inch Overall Length
- HOFFMAN PPF207G 26349 Full Subpanel, 2000 x 700mm Size, Conductive, Steel
- DIXON DN7UOBF Farm And Consumer Nozzle, 18 Gpm At 20 PSI Flow, 3/4 FNPT Inlet
- ADAM EQUIPMENT 700100200 700100200 Scale Ramp Blue Steel
- IRONCLAD KDC5-02-S Mechanics Gloves, Size S, Riggers Glove, Synthetic Leather, ANSI Cut Level A4, Palm Side
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Rooms and Components
- Rope Grabs
- Gas Infrared Tube Heater Accessories
- Hinged Safety Interlock Switches
- Lightsticks
- AKRO-MILS 30090 Shelfmax Shelf Bins
- AKRO-MILS 30287 Akrobins Super Size Bins
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3HW Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL ASDAKCLAMP Series Dakota Rigid IPS Smart Clamps
- NORTH AMERICAN High Speed Steel Hand Tap, Uncoated/Bright Finish
- DAYTON Shutter Mount Exhaust Fans
- WRIGHT TOOL 3/4 Inch Drive Budd Wheel Impact Sockets
- WATTS LF27 Series Inline Strainers
- LEGRIS 0912 Series Female Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27SGE40A016 Non-Reversing Starter, 40 A, 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl, 10-16 FLA
€1,924.56 /unit



