EATON B27SGE30A040 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7LYK
EATON B27SGE30A040 Definite Purpose Starter, 575 V, 30A, 110-120 V, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LYKModel: B27SGE30A040
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 24-40A
Overload Relay 24-40 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 5.63"