EATON B27SGE30A010 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7LYB
EATON B27SGE30A010 Definite Purpose Starter, 575 V, 30A, 110-120 V, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LYBModel: B27SGE30A010
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 6-10A
Overload Relay 6-10 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 5.63"