EATON B27SGC25TP16 Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 0.1-0.16 Fla | BJ7LXY
EATON B27SGC25TP16 Definite Purpose Starter, 575 V, 25A, 2P, 0.1-0.16 Fla, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LXYModel: B27SGC25TP16
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 0.1-0.16A
Overload Relay 0.1-0.16 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"