EATON B27CNC15T001 Definite Purpose Starter, 2P, 575 V, 15A, 1-Phase, Non-Reversing
Get it by Thursday, May 21
€811.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 15A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Common Control |
| Enclosure Type | Open With Metal Mounting Plate |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 5 1/2" |
| Length | 3.7" |
| Model | Starter |
| Overload Relay | 0.6-1 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Screw/Pressure Plate |
| Type | Non-Reversing |
| Width | 2 2/5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 13.97 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 6.1 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- SUPERIOR S13SXB/M Cut-Resistant Glove, M, Ansi Cut Level A7, Uncoated, Uncoated, Hppe
- EATON EGC3030FFG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 30A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
- EATON ECN1611CAA-R63/D Non-Reversing Combination Starter, 440 VAC at 50 Hz, 460 VAC at 60 Hz, V Coil, 3 Poles
- DESTACO 102911 Flanged Washer, Stainless Steel, 5/8 Inch Length
- VON DUPRIN 3347A-NL-OP 3 313 Concealed Bronze
- KIPP K0338.02105AL Spring Plunger, With Locking Nut, Stainless Steel
- WEILER 50136 Flap Disc Ceramic Alumina 7 inch 40 Grit
- USA SEALING BULK-CR-GFR4-91 Rod Stock, 38, 000 psi Tensile Strength
Explore More
- KEYSHAFT
- Light Curtains
- Sanitary Clamps and Hangers
- Lighting Photocontrol Accessories
- Safety and Disconnect Switches
- Push to Connect Tube Fitting Accessories
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- ANSELL 74-045 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- MILWAUKEE VALVE Electric Butterfly Valves
- ALLEGRO SAFETY Breathing Tubes
- ANVIL Galvanized Ready Cut Pipes
- SIEMENS Auxilary Switches
- PIP Arc Replacement Lens
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B27CNC15T001 Definite Purpose Starter, 2P, 575 V, 15A, 1-Phase, Non-Reversing
€811.00 /unit


