EATON B25SGE50B Non-Reversing Starter, 208-240 V Coil, 50/60 Hz, Separate Wiring, Nema 1, 1 Phase
Get it by Friday, Apr 10
€3,381.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 50A |
| Coil Voltage | 208-240V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 1" |
| Length | 1" |
| Model | Starter |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Box Lugs (Posidrive Setscrew) |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 1" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- LARSON ELECTRONICS LLC HAL-24-2L-LED-SFC Hazardous Location Fixture T8-led 28w
- BETTER PACK Tape Aerial Aerial Tape Delivery For Bp555es
- ERICKSON 40ERTC100 Tapping Adapter, 1 Inch Size Tap Size, 15.24 mm Tap Square Size, ER Collet Chucks
- VERMONT GAGE 141228580 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.2858 Inch Size
- SCOTSMAN A40298-002 Drip Tray
- BUNTING BEARINGS EP081424 Sleeve Bearing, Size 1/2 x 7/8 x 1-1/2 Inch
- DAYTON 53UH18 Lathe, Metal Turning, 9 3/4 in x 20 1/2 in, 1 in Spindle Bore, 3600 RPM, 5/8 Hp
- PARKER R10-04DK/M3
Explore More
- KEYSHAFT
- Brushless ECM Motors
- Single Grit Sharpening Stones
- Pneumatic Actuators
- LED Troffer Fixture Retrofit Kits
- Pedestal Fans
- PYRAMEX Half Frame Safety Glasses
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- MECHANIX Carbon X Level 5 Heat Resistant Gloves
- TEMPCO Bayonet Adaptors
- LUCKY LINE PRODUCTS Not Load Rated Trigger Snap
- COOPER B-LINE Single Meter Sockets With Safety Socket Bypass
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducer With 3-Piece Coupled Input,Size 17
- PROTO All Purpose Impact Sockets
- APPROVED VENDOR Moving Blankets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B25SGE50B Non-Reversing Starter, 208-240 V Coil, 50/60 Hz, Separate Wiring, Nema 1, 1 Phase
€3,381.38 /unit


