EATON B25SGC25T Non-Reversing Starter, 575 V, 25 A, 24 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 25 A Ifl, 2 Poles
Get it by Monday, Apr 13
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Amps Rating | 25A |
| Coil Voltage | 24V AC |
| Control Characteristics | Separate Control |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 7.38" |
| Length | 5.81" |
| Model | Starter |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton definite purpose starter |
| Terminals | Screw/Pressure Plate |
| Type | Non-Reversing |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 5.63" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.4 |
| Ship height (cm) | 18.75 |
| Ship length (cm) | 14.76 |
| Ship width (cm) | 14.3 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Amps Rating | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D1B25SNC30BA | 1 | 30A | - | 4" | - | - | - | - | €1,283.94 | |
![]() |
D1B25SNE40AA | 1 | 40A | - | 4" | - | - | - | - | €1,591.67 | |
![]() |
D1B25SGC30BA | 1 | 30A | - | - | - | - | - | - | €1,736.46 | |
![]() |
A27SRE45T057 | 3 | 45A | - | 5.7" | - | - | - | - | €1,784.76 | |
![]() |
B25CGC25C | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC25B | 1 | 25A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,497.44 | |
![]() |
B25CGC30C | 1 | 30A | - | 7.38" | - | - | - | - | €1,742.33 |
Explore Products
- ANVIL 0338500069 4 Hammer Union
- WESCO 210218 CT-401 Steel Collapse-a Hand Trucks, Polyolefin Wheels, 200 Lbs Capacity
- WOODHEAD 1300110153 228020A01M050 Cordset, 8 Pole, Male Female, 5m, 16/8, PVC
- APPROVED VENDOR U38883.009.0300 O-ring Dash 151 Silicone 0.1 Inch
- TEMPCO LDWR-1041 High Temperature Lead Wire, 18 AWG Wire Size, Natural, 250 ft Lg, MG
- GRAINGER 213-001051 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia, 2 Inch Length Of Cut
- HONEYWELL HVFDSB3B0400G220/U SmartVFD BYPASS, 230Vac, 40 Hp, Graphical, NEMA 12 Enclosure
- BUSSMANN TM22CB-DV01
Explore More
- KEYSHAFT
- Desk Mover and Dolly Accessories
- Bottle Caps
- String Trimmers
- Heat Exchangers
- Weather Station Accessories
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Lime
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- JOHN GUEST Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS603 Series 2-Hole End Angle
- EATON Finger Assemblies
- EATON 2028 Series Tee/Y Adapters
- HUMBOLDT Extra Long Tongs
- LIFT-ALL Webmaster 1600 Slings, Type 3, Two Ply, Nylon
- MERSEN FERRAZ MULTIBLOC 1.ST8 Fuse Switch Disconnectors, Size 1, 250A, 690VAC, Design for Bottom Fitting, 1-, 2-, 3-, 4-pole
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON B25SGC25T Non-Reversing Starter, 575 V, 25 A, 24 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 25 A Ifl, 2 Poles


